Ukrycie pieniędzy przez małżonka

W praktyce naszej kancelarii zdarzały się historie, wydawać by się mogło dość surrealistyczne, że na wieść o planowanym rozwodzie jeden z małżonków histerycznie przelewał znaczne sumy ze wspólnego konta na nowo założone. Nie trzeba dodawać, że do nowo utworzonego rachunku bankowego drugi z małżonków oczywiście nie miał dostępu.

Czy takie postępowanie to właściwa droga, żeby coś „ugrać” dla siebie w sferze finansowej i czy rzeczywiście sąd zgodnie z głoszonymi plotkami dokonuje „wyceny” majątku na dzień rozwodu?

Nic bardziej mylnego!

Zgodnie z przepisami sąd dokonując podziału majątku ustala stan i skład majątku wspólnego z dniem ustanowienia rozdzielności majątkowej. Natomiast samą wartość majątku sąd ustala na dzień orzekania o jego podziale.

Zatem takie przebiegłe zachowanie na nic się nie zda– jeśli oczywiście czynnie ‘wyprowadzający’ spore kwoty pieniężne małżonek nie wykaże, że zostały one spożytkowane na usprawiedliwione potrzeby i koszty utrzymania rodziny.

W trakcie trwania wspólności majątkowej nie ma znaczenia czy pieniądze są zgromadzone na wspólnym koncie, do którego dostęp ma każdy z małżonków czy też nagle znajdą się na rachunku bankowym, gdzie dostęp ma tylko jeden z nich.

Powszechnie przyjmuje się, że według zasad przewidzianych w art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozlicza się małżonków z przedmiotów majątkowych stanowiących składnik majątku wspólnego, które jeden z małżonków bezpodstawnie zbył lub roztrwonił, a także z dochodów przynależnych do majątku wspólnego, które nie weszły do tego majątku z przyczyn zawinionych przez jednego z nich. Roszczenie poszkodowanego z tego tytułu małżonka znajduje podstawę prawną w przepisach o obowiązku naprawienia szkody, w szczególności w art. 415 KC. Praktycznym skutkiem uznania takiego roszczenia za uzasadnione jest uwzględnienie wartości wspomnianych przedmiotów i dochodów przy określaniu składu majątku wspólnego objętego podziałem, następnie zaś zaliczenie ich wartości na poczet udziału w majątku wspólnym przypadającego temu z małżonków, z którego winy nastąpiło uszczuplenie majątku wspólnego.

Nadto zgodnie z utrwalonym poglądem judykatury każdy z małżonków może żądać rozliczenia z tytułu nieuzasadnionego zbycia i roztrwonienia przez drugiego małżonka składników majątku wspólnego. Roszczenie takie ma charakter odszkodowawczy i swą ogólną podstawę znajduje w art. 415 KC, może zatem obejmować nie tylko powstałą stratę, jak w sprawie, ale i utracone korzyści, które weszłyby do majątku wspólnego (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 kwietnia 2000 r., V CKN 25/00).

Na zakończenie Adwokat od rozwodów wskazuje, że każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może również żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można natomiast żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu – adwokat od spraw rodzinnych jest Państwa dyspozycji na terenie Warszawy i Siedlec, natomiast prowadzone przez nas sprawy obejmują teren całej Polski.

Zapraszamy również do lektury innych publikacji dotyczących kwestii związanych z podziałem majątku:

Podział majątku po rozwodzie

Rozliczenie wydatków i nakładów z majątku wspólnego małżonków na majątek osobisty jednego z nich

Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków

Intercyza a rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną

Rozdzielność majątkowa – kiedy i w jaki sposób można ją ustanowić

Rate this post
2022-07-29T07:47:26+00:00