Przyczyny orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy małżonka

Jednym z możliwych rozstrzygnięć podczas sprawy o rozwód jest rozwiązanie związku małżeńskiego z wyłącznej winy jednego z małżonków. Tego typu sprawy z natury rzeczy trwają zdecydowanie dłużej niż postępowania o rozwód bez orzekania o winie oraz wymagają dużo większej inicjatywy dowodowej osoby, która chce udowodnić wyłączną winę swojego dotychczasowego życiowego partnera.

W publikacji Rozwód z orzekaniem o winie a rozwód bez orzekania o winie – różnice i korzyści, wskazane zostały podstawowe kwestie różniące te dwa modele postępowań, co może pomóc przy podjęciu decyzji, czy warto decydować się na „wytaczanie wszelkich armat” w celu wykazania swoich racji, co do tego, że rozpad pożycia nastąpił z wyłącznej winy drugiego małżonka.

Adwokat rozwody

Wobec powyższego, w niniejszym artykule adwokat rozwodowy skupi swoją uwagę na najczęściej występujących przyczynach orzekania rozwodu z wyłączną winą. Na marginesie należy jedynie wskazać, że Sąd rozpoznając sprawę nie miarkuje winy, tj. jeżeli Sąd uzna, że jeden z małżonków przyczynił się do rozpadu pożycia w większym stopniu (czasami nawet znacząco większym) niż drugi, to i tak wyda wyrok z ustaleniem winy obydwu stron.

Przykładem tego jest wyrok Sądu Najwyższego (sygn. akt: V CK 646/04), który wskazał, że przy przypisywaniu małżonkom winy w wyroku rozwodowym nie ma znaczenia okoliczność, który z małżonków ponosi winę “większą”, a który “mniejszą”. Dodatkowo zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 10 lutego 2004 roku (I ACa 1422/03) „orzeczenie rozwodu z winy stron oznacza, że nie można rozróżnić winy większej i winy mniejszej. Małżonek bowiem, który zawinił jedną z wielu przyczyn rozkładu pożycia, jest współwinny, chociażby drugi małżonek dopuścił się wielu, i to cięższych, przewinień”.

Co istotne, nie ma zamkniętego katalogu przyczyn, które prowadzą do orzeczenia winy w rozpadzie pożycia małżeńskiego, dlatego każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie. Natomiast można wskazać na najbardziej typowe przykłady:

Zdrada małżeńska

Naruszeniem wierności małżeńskiej jest nie tylko zdrada polegająca na cudzołóstwie, ale także wszelkie zachowanie się małżonka wobec osoby trzeciej płci odmiennej, które może stwarzać pozory cudzołóstwa lub w inny sposób wykracza poza granice przyjętej normalnie obyczajowości i przyzwoitości (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 24 kwietnia 1951 r., C 735/50). Dodatkowo Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu (sygn. akt: II C 1255/52) wskazał, że dochowanie wierności nie podlega dyspozycji stron i wobec tego cudzołóstwo stanowi podstawę rozkładu pożycia nawet wtedy, gdy doszło do tego za zgodą współmałżonka.

Jak więc wynika z powyższych orzeczeń nie tylko fizyczna zdrada jest przez sąd brana pod uwagę przy ustalaniu winy w postępowaniu o rozwód, ale już samo zachowanie, które mogło stwarzać pozory zdrady małżeńskiej. Nadto prawnik od rozwodów podkreśla, że tak zwana zdrada emocjonalna może polegać na odsunięciu się od swojego partnera oraz nawiązanie bliskich relacji z innymi osobami, nawet tylko na portalach społecznościowych.

Co istotne, to fakt, że związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2000 r. (IV CKN 112/00).

Opuszczenie współmałżonka/zaniedbywanie rodziny

W przedmiotowym zakresie jako zawinione zachowanie może być uznane opuszczenie (trwałe) współmałżonka i przeniesienie swojego ośrodka życiowego do innego miejsca niż wspólny dom zajmowany przez małżonków. Natomiast opuszczenie nie będzie stanowiło zawinionej przyczyny rozkładu pożycia, gdy będzie ono następstwem nagannego zachowania drugiego małżonka, w tym również w stosunku do małoletnich dzieci stron. Dodatkowo brak zainteresowania życiem tworzonej rodziny, brak wzajemnej pomocy, która powinna być czymś naturalnym w związku małżeńskim (np. w przypadku choroby) może stanowić o winie.

Odmowa współżycia

Nieuzasadniona, długotrwała (powtarzająca się) odmowa współżycia fizycznego może być przez sąd uznana jako zawiniona przyczyna winy w rozkładzie małżeństwa. Natomiast oczywiście jak większość kwestii w sprawie o rozwód, jest to kwestia ocenna i zależeć będzie od konkretnych okoliczności dotyczących danej sprawy. Przykładem wyjątku jest m.in. teza zawarta w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (sygn. akt: I ACa 368/09), który wskazał, że odmowa współżycia fizycznego przez małżonkę, nad którą mąż się znęcał, nie stanowi zawinionej przez nią przesłanki rozkładu pożycia małżeńskiego.

Uzależnienie

Niewątpliwie uzależnienie jednego z małżonków np. od alkoholu, narkotyków czy gier hazardowych może stanowić winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego, gdyż najczęściej dodatkowo wiąże się z dodatkową agresją, zaniedbywaniem rodziny, trwonieniem majątku itp. Jednakże można spotkać się z poglądem, że współmałżonek powinien starać się wspomagać w powrocie do życia w trzeźwości swojego partnera, choć oczywiście wszystko ma swoje granice.

Przemoc

Nie budzi żadnych wątpliwości, że zarówno przemoc psychiczna, jak i fizyczna stanowi naganne zachowanie, które przeważnie stanowi przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego. Nie jest przy tym konieczne stwierdzenie tego przez sąd karny, gdyż w czasie postępowania w sprawie o rozwód, sąd ma możliwość oceny przedłożonych dowodów i na tej podstawie stwierdzić, czy konkretne zachowanie było zawinione.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że do w/w przyczyn można ponadto między innymi dodać: popełnienie przestępstwa, niewłaściwy stosunek do rodziny współmałżonka, uchylanie się od pracy i wiele innych, które należy ocenić w oparciu o konkretny stan faktyczny.

Na zakończenie wypada podkreślić, że nie każde naruszenie obowiązków małżeńskich uzasadniać będzie winę małżonka ale tylko takie, które miało wpływ na spowodowanie – bądź utrwalenie – rozkładu pożycia małżeńskiego. Dobry adwokat od rozwodów może pomóc ocenić szanse na powodzenie roszczenia związanego z ustaleniem winy jednego z małżonków, gdyż niekiedy duże emocje związane z postępowaniem rozwodowym nie są dobrym pomocnikiem przy podejmowaniu takich decyzji.

Adwokat rozwód warszawa

W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości dotyczących przedstawionej materii bądź innej dotyczącej spraw z zakresu prawa rodzinnego, zapraszamy do kontaktu z adwokatami od spraw rodzinnych – prawnicy są do Państwa dyspozycji na terenie Warszawy oraz Siedlec, natomiast prowadzone przez nas sprawy obejmują teren całej Polski.

Zachęcamy również do lektury pozostałych artykułów odnoszących się do kwestii rozwodów:

Rozwód – jakie dokumenty dołączyć do pozwu o rozwód

Do jakiego sądu złożyć pozew o rozwód?

Rozwód – ile kosztuje i kto ponosi koszty z nim związane

Alimenty od byłego małżonka

Rozwód bez orzekania o winie a rozwód z orzeczeniem o winie – czy można zmienić swoje stanowisko w trakcie procesu

Negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu

Rozwód – opieka naprzemienna nad dziećmi

.

.

Adwokat Warszawa świadczy usługi z zakresu prawa rodzinnego: rozwód, podział majątku, alimenty, kontakty, władza rodzicielska

Rate this post
2023-06-03T17:27:31+00:00